Taneční styly

Hip hop

Jako Hip Hop se v dnešní době označují taneční styly, které se vyvinuly v rámci hiphopové kultury a tančí se na hiphopovou hudbu. Hip Hop se začal rozvíjet v 80. letech minulého století, tedy v době, kdy Hip Hop jako hudební styl začal zaznamenávat první komerční úspěchy.

Slovo Hip Hop lze vnímat několika způsoby. Důležité je začít u Hip Hopu jako kultury, která se skládá z velkého množství elementů, z nichž nejzákladnější čtyři jsou Djing, MCing, Graffiti a B-boying. Tanec tedy tvoří neodmyslitelnou součást Hip Hopu, a to nejen v podobě Break Dance (B-boyingu), ale také jako Popping, Locking, atd.

Hip Hop ale samozřejmě existuje i jako samostatný taneční styl a protože často docházelo k nedorozuměním, začaly se pro všechny pouliční tance používat komerční pojmy jako Street Dance nebo Urban Dance. Street Dance tedy není žádný tanec, ale pouze uměle vytvořený zastřešující pojem pro více tanečních stylů, které původně vznikly na ulici, resp. mimo taneční studia. Pod Street Dance se ale v dnešní době zařazují i taneční styly, které nemají s Hip Hopem nic společného, např. Krump, Dancehall, atd.

  • Old School

V 80. letech minulého století se prvním hudebním interpretům podařilo Hip Hop prosadit i komerčně, s čímž souvisí i vznik Hip Hopu jako tanečního stylu. Svou největší slávu Hip Hop zatím zažil v 90. letech. Z této doby také pochází nejrozšířenější taneční prvky jako Running Man, Roger Rabbit, Criss Cross a mnoho dalších. Dnes jsou to ve své podstatě jedny z nejzákladnějších kroků, které by měl hiphopový tanečník znát. Protože se nejedná o příliš náročné prvky, staly se populárními a později se objevovaly v tanečních videoklipech.

Tento zlatý věk Hip Hopu, jak se dnes 90. léta nazývají, umožnil vznik nejznámější hiphopové taneční skupiny Elite Force (elitní tanečníci Mop Top). Tato taneční skupina vznikla v roce 1992 při příležitosti natáčení videoklipu Remember the Time od Michaela Jacksona. Choreografii k němu vytvořil Buddha Stretch, který je dodnes považován za největší ikonu Hip Hopu a prvního hiphopového choreografa vůbec. Kromě něj byli zakládajícími členy Henry Link a Loose Joint. Později se k Elite Force přidali také Brooklyn Terry, Bobby Mileage a Ejoe Wilson

  • New Style (New School)

Kolem roku 2000 byl Hip Hop nesmírně populární. New York jako místo, kde se Hip Hop rozvíjel, je oficiálně považován za jakousi Mekku. Tanečníci se v této době snaží hodně experimentovat a posouvat Hip Hop dál na vyšší úroveň. Známé taneční prvky z tohoto období jsou především Harlem Shake, Chicken Noodle Soup, Dougie, Cat Daddy, Nae Nae, atd. Nejedná se ale v podstatě o nic jiného, než o kombinaci tanců z 80. let. Technicky mají stejný základ, ale přizpůsobení hudby vyžadovalo vyšší obratnost a rychlost.

V této době době se také výhradně v Evropě začíná používat pojem New Style (Hip Hop Newstyle). Evropští tanečníci, kteří začali napodobovat tanečníky z New Yorku, tento taneční styl nejdříve nazývali New York Style, později jeho název zkrátili na New Style. Proslýchá se, že tanečníci v Evropě chtěli svůj styl tvořit dle svého a do názvu se jim New York tedy příliš nehodil.

Všeobecně je ale pro Hip Hop typické, že v různých lokalitách existovala různá pojmenování tanečních prvků. Dodnes se můžeme setkat s tím, že pro nějaký taneční krok existuje více názvů nebo že evropští tanečníci používají pojmy, které v Americe neznají.

Locking

Lockin´ sloužil hlavně k pobavení přihlížejícího publika. Tento styl se dá nejlépe popsat jako hravý tanec s přehnanými gesty a zřetelnými nevšedními rychlými pohyby, prokládanými krátkými pauzami, které jsou pro tento styl charakteristické. Tanečník se snaží napodobovat běžné denní situace (např. dívání se na hodinky, upravování si klobouku nebo pohrávání si s kapesníkem). Je to funky tanec, který užívá kombinaci ukazování, protáčení zápěstí a tleskání, ale hlavně je to styl, který otevřel cestu hip hopu. Svým způsobem se tanečník snaží napodobit klauna (pestrobarevné saténové košile s velkými límečky, velká čepice či klobouk, kšandy nebo vázanka, pruhované ponožky, dlouhé kraťase apod.), který baví diváky a tancem reaguje na jejich ohlas.

House Dance

House Dance klade důraz na rychlou práci nohou. Díky tomu, že se house ve svých počátcích vyvíjel v klubech s výraznou homosexuální orientací, jsou v něm patrné také vlivy Waackingu a Vogueingu. V neposlední řadě byl s disco a houseovou hudbou spjat také tzv. tanec na kolečkových bruslích, který byl ve své době velmi populární. I on měl tedy vliv na současnou podobu tanečního stylu House Dance.

Dancehall

Dancehall jako hudební a zároveň i taneční styl vznikl v polovině 70. let dvacátého století na Jamajce. Tento taneční styl je charakteristický svou energičností, smyslností a nezkrotným sexuálním nábojem. Rozhodně se jedná o styl velmi atraktivní, který stojí za to vyzkoušet. Je plný dynamiky a vyzývavosti. Z velké části čerpá z techniky izolovaných pohybů pánve a boků.

Krump

Krump je forma pouličního tance pocházející z Los Angeles. Jeho vznik se datuje kolem roku 2001. Krump se dá charakterizovat jako vysoce energický, expresivní a emotivní tanec plný dynamických pohybů a bojového vyjádření. Velmi dobře jej vystihuje svůj vlastní název K.R.U.M.P. což je zkratkové slovo pro Kingdom Radically Uplifted Mighty Praise. Zakladateli krumpu jsou Tight Eyez, Big Mijo.

Krump sám o sobě se může na první pohled zdát jako agresivní, ba dokonce negativní tanec, avšak díky své energii ze sebe může tanečník uvolnit jakékoliv emoce pozitivní formou tance. I právě proto se krump využívá k urovnání sporů mezi jednotlivci či skupinami, ale skutečný souboj je to poslední na co tanečníci v daný moment myslí.

MTV Dance

MTV Dance je nový taneční styl, vycházející z Hip Hopu. Inspiruje se především videoklipy z MTV, choreografie jsou stavěny hlavně na základě show. Vše musí být dokonalé. Krása tváří a těl, vytříbený styl a dokonalé oblečení. Na lekcích se velmi často můžete setkat s hudebními interprety jako Rihanna, Beyoncé, Lady Gaga atd..

Ladies Dance

Je tanec určený pro opravdové dámy. Tento taneční styl se vyznačuje především elegantními a svůdnými pohyby. Tancem vyjadřujete svou ženskost, něžnost, svůdnost a přitažlivost. Krása tohoto stylu se často podtrhuje vysokými podpatky, ve kterých ženy vypadají a cítí se ještě přitažlivěji

Vogue

Vogue je forma moderního houseového tance vytvořená americkou gay komunitou v roce 1980. Je inspirován fotkami póz modelek v časopisech jako např. stejnojmenný Vogue nebo Elle. Jde o vysoce stylizovaný taneční projev, který se prezentuje lineárními pohyby pevných rukou. K široké veřejnosti se dostal především díky choreografii v klipu k písni Vogue od Madonny.

Waacking

Vznikl na začátku 70. let v americe. Je silně ovlivněn funkovou a disco érou, proto je to velice energický a zábavný taneční styl. Pro ženy je Waacking styl, ve kterém ukazují svůj sexappeal, ženskost a ve kterém jsou vítané nejrůznější emoce. Používá především rychlé pohyby rukou i celým tělem.

Contemporary dance

Contemporary Dance je pojem, který se začal používat v 90. letech minulého století. Čerpá prvky z moderního a postmoderního scénického tance, zastřešuje a využívá různé taneční techniky a pohybové styly. Jeho zakladatelkami byly Isadora Duncan a Martha Graham. Jejich cíl spočíval v nalezení nenucenosti pohybu použitím přirozených linií těla a jeho energie.

Jsou zde cítit i vlivy klasického tance a jazzu, nedrží se však jejich striktních pravidel. Contemporary Dance také často integruje vlivy dalších tanečních stylů včetně Street Dance.